Akné

Pomoc, mám akné!

Lucie Regenermelová
29.05.2010

V období dospívání a puberty se s ním na vlastní kůži seznámí téměř každý. Akné se objevuje u obou pohlaví, poprvé většinou kolem dvanáctého roku věku a po dvacátém roce postupně ustupuje. Bohužel někdy přetrvává i ve vyšším věku.

Akné je kožní onemocnění, které vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, čímž dochází k jejich zanícení. Jednoduše řečeno, při nadměrné produkci mazu se žlázka ucpe, vytvoří se na ní jakási zátka, která maz nepustí ven. Tlak mazu a množící se bakterie pak způsobí vznik zánětlivé reakce. Vyskytují se černé tečky, bílé puchýřky, zarudlé skvrny. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

Co způsobuje vznik akné

Akné vzniká v důsledku působení hormonů na buňky chlupového váčku. Začnou se měnit jak buňky v kanálku, tak buňky v mazové žláze. Tato změna postihuje všechny dospívající, avšak pokožka lidí se sklonem k akné se liší větším počtem a velikostí mazových žláz a také některými rozdíly v jejich tvaru a funkci.

Chlupový váček

  • útvar nacházející se v pleti
  • skládá se z kanálku, kterým odtéká kožní maz, z mazových žláz, které kožní maz tvoří
  • z váčku vyrůstá drobný jemný chloupek.

Typy akné

  • Mírná forma akné (Acne comedonica)

projevuje se menšími červenými flíčky nebo menším množstvím bílých nezanícených pupínků, někdy s černou tečkou. Nejlepší boj proti akné je v tomto stádiu.

  • Střední forma akné (Acne papulopustulosa)

na kůži se vyskytuje větší množství pupínků s bílými nebo černými tečkami a dochází k jejich zanícení, pupínky jsou červené, tvrdé a na pohmat bolí

  • Těžká forma akné (Acne conglobata)

rozsáhlé, bolestivé pupeny, často až hrboly (abscesy), mnohdy tvořící propojené souvislé plochy dlouhodobě přetrvávající na pokožce. I v takovém případě se jedná o hluboké záněty, které se hojí jizvami. Zásah specializovaného lékaře - dermatologa - je v tomto stádiu nezbytný.

Jiný způsob rozlišení akné

  • dětské akné - v ojedinělých případech se objevuje u novorozenců vlivem působení mateřských hormonů
  • medikamentózní akné - způsobené užíváním některých léků, např. na štítnou žlázu, epilepsii, nebo hormonů, ale i vitamínů B3, B6 a B12
  • profesní či profesionální akné - zaviněné přímým kontaktem s oleji, ropnými látkami, jodem atd.
  • akné dospělých žen - za příčinou vzniku většinou stojí hormonální poruchy
  • akné kosmetické - vzniká nadměrným používáním vazelínových přípravků, mastí

Čím zabránit vzniku akné

Hygiena

Při nedostatečné a nesprávné hygieně se množí bakterie, které pronikají do hlubších vrstev naší kůže rozšířenými póry, kde pak způsobují zánět. Proto bychom měli pokožku důkladně čistit 2x denně - večer před spaním, a pak znovu ráno, před případnou aplikací dekorativní kosmetiky.

Strava

Jíst více ovoce. Nejlepší je citron - celkově pleť vyčistí, dobrá jsou také jablka. Naopak pomeranče dráždí pleť.

Více zeleniny - brokolice, mrkev, papriky, okurky, zeleninové saláty. Luštěniny - fazole. Rybí olej (sardinky, tuňák, čerstvá ryba).

Prospěšné jsou také sýry, vajíčka, česnek, cibule a především ořechy - obsahují totiž zinek, který je pro pleť velmi důležitý.

Omezit by se měl chleba, kraví mléko nahradit sojovým.

Žádný alkohol, cigarety, sladkosti, všechno, co je s přidaným cukrem, sladidly, hovězí maso. Vyhýbat se živočišným tukům.

Vitamíny

E, C, A, B komplex, lecithin - čistí krev, pleť se díky tomu neucpává.

A co pomohlo vám k odstranění akné? Těšíme se na vaše příspěvky.

Autor: Lucie Regenermelová

S dětmi na kolo? Použijte cyklovozík!
Montessori pedagogika učí děti prožít odpovědný život

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.