Akné

Pomoc, mám akné!

Lucie Regenermelová
29.05.2010

V období dospívání a puberty se s ním na vlastní kůži seznámí téměř každý. Akné se objevuje u obou pohlaví, poprvé většinou kolem dvanáctého roku věku a po dvacátém roce postupně ustupuje. Bohužel někdy přetrvává i ve vyšším věku.

Akné je kožní onemocnění, které vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, čímž dochází k jejich zanícení. Jednoduše řečeno, při nadměrné produkci mazu se žlázka ucpe, vytvoří se na ní jakási zátka, která maz nepustí ven. Tlak mazu a množící se bakterie pak způsobí vznik zánětlivé reakce. Vyskytují se černé tečky, bílé puchýřky, zarudlé skvrny. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

Co způsobuje vznik akné

Akné vzniká v důsledku působení hormonů na buňky chlupového váčku. Začnou se měnit jak buňky v kanálku, tak buňky v mazové žláze. Tato změna postihuje všechny dospívající, avšak pokožka lidí se sklonem k akné se liší větším počtem a velikostí mazových žláz a také některými rozdíly v jejich tvaru a funkci.

Chlupový váček

 • útvar nacházející se v pleti
 • skládá se z kanálku, kterým odtéká kožní maz, z mazových žláz, které kožní maz tvoří
 • z váčku vyrůstá drobný jemný chloupek.

Typy akné

 • Mírná forma akné (Acne comedonica)

projevuje se menšími červenými flíčky nebo menším množstvím bílých nezanícených pupínků, někdy s černou tečkou. Nejlepší boj proti akné je v tomto stádiu.

 • Střední forma akné (Acne papulopustulosa)

na kůži se vyskytuje větší množství pupínků s bílými nebo černými tečkami a dochází k jejich zanícení, pupínky jsou červené, tvrdé a na pohmat bolí

 • Těžká forma akné (Acne conglobata)

rozsáhlé, bolestivé pupeny, často až hrboly (abscesy), mnohdy tvořící propojené souvislé plochy dlouhodobě přetrvávající na pokožce. I v takovém případě se jedná o hluboké záněty, které se hojí jizvami. Zásah specializovaného lékaře - dermatologa - je v tomto stádiu nezbytný.

REKLAMA

Jiný způsob rozlišení akné

 • dětské akné - v ojedinělých případech se objevuje u novorozenců vlivem působení mateřských hormonů
 • medikamentózní akné - způsobené užíváním některých léků, např. na štítnou žlázu, epilepsii, nebo hormonů, ale i vitamínů B3, B6 a B12
 • profesní či profesionální akné - zaviněné přímým kontaktem s oleji, ropnými látkami, jodem atd.
 • akné dospělých žen - za příčinou vzniku většinou stojí hormonální poruchy
 • akné kosmetické - vzniká nadměrným používáním vazelínových přípravků, mastí

Čím zabránit vzniku akné

Hygiena

Při nedostatečné a nesprávné hygieně se množí bakterie, které pronikají do hlubších vrstev naší kůže rozšířenými póry, kde pak způsobují zánět. Proto bychom měli pokožku důkladně čistit 2x denně - večer před spaním, a pak znovu ráno, před případnou aplikací dekorativní kosmetiky.

Strava

Jíst více ovoce. Nejlepší je citron - celkově pleť vyčistí, dobrá jsou také jablka. Naopak pomeranče dráždí pleť.

Více zeleniny - brokolice, mrkev, papriky, okurky, zeleninové saláty. Luštěniny - fazole. Rybí olej (sardinky, tuňák, čerstvá ryba).

Prospěšné jsou také sýry, vajíčka, česnek, cibule a především ořechy - obsahují totiž zinek, který je pro pleť velmi důležitý.

Omezit by se měl chleba, kraví mléko nahradit sojovým.

Žádný alkohol, cigarety, sladkosti, všechno, co je s přidaným cukrem, sladidly, hovězí maso. Vyhýbat se živočišným tukům.

Vitamíny

E, C, A, B komplex, lecithin - čistí krev, pleť se díky tomu neucpává.

A co pomohlo vám k odstranění akné? Těšíme se na vaše příspěvky.

Autor: Lucie Regenermelová

S dětmi na kolo? Použijte cyklovozík!
Montessori pedagogika učí děti prožít odpovědný život

Další články