TÉMA Akné

Chemický peeling - záchrana pleti po akné?

Chemický peeling je zákrokem estetické dermatologie, který bychom měli podstupovat pouze pod rukama odborníků. Jak už název vypovídá, budeme se zabývat obrušováním povrchových i hlubších vrstev pokožky pomocí aktivních látek (ovocné kyseliny, enzymy). Trápí-li vás jizvičky po akné, barevné pigmentace a povadlé kontury obličeje, bude pro vás tato procedura jistě zajímavá.

Co je to vlastně chemický peeling

Chemický peeling je lékařský zákrok, kterým lze příznivě ovlivnit stav naší pokožky. Vlastním principem je aplikace účinných látek na povrch pokožky, která zapříčiní cílené odloučení vrchních i hlubších vrstev pokožky. K lékařskému peelingu se nejčastěji používají ovocné kyseliny.

Chemický peeling krok za krokem

Vlastnímu zákroku předchází podrobné vysvětlení celého procesu. Lékař (estetický dermatolog) poradí, jak pečovat o pleť před samotným zákrokem i po zákroku. Před chemickým peelingem je často doporučována denní aplikace krémů s nízkým obsahem ovocných kyselin, případně krémů či gelů s retinoidy. Jde například o známý Differine gel, který je předepisován lékaři při léčbě akné.

Vlastní zákrok probíhá ve specializované ambulanci. Účinná látka ve vyšší koncentraci se aplikuje na léčenou pleť a nechá se působit po dobu až několika minut. Poté následuje ošetření pleti vhodným ošetřujícím krémem a od této chvíle se již pleť může začít obnovovat.

V období hojení se často objevuje výrazné zarudnutí, očekávat musíme olupování v ošetřených partiích, což je často velmi nepříjemné. Tyto příznaky však během hojení postupně ustupují a chorobnými projevy postižená pokožka je obnovena mladšími buňkami kůže. Celý proces hojení může trvat až několik týdnů.

Chemický peeling se tak jeví jako jedna z velmi účinných metod, jak viditelně zlepšit stav stárnoucí pleti, pokožku vyhladit a zbavit nedokonalostí v podobě barevných nedokonalostí a jizviček. Po chemickém peelingu je pleť vyhlazená a na dotyk jemná, skvěle hydratovaná a výrazně barevně sjednocenější.

Mladší pleť po chemickém peelingu - jedno sezení nestačí

Abychom dosáhli požadovaného efektu, je třeba celý proces chemického peelingu opakovat. Většinou se jedná o 4 - 6 sezení. Vše záleží na stavu postižení, typu pleti a docílení požadovaného efektu. Nutno podotknout, že chemický peeling nepatří mezi zákroky, které hradí pojišťovna, pacient si jednotlivá sezení plně hradí sám.

Kolik stojí chemický peeling?

Cenově se dostáváme na 1000 - 2000 Kč za jedno sezení, záleží na druhu zařízení, ve kterém si necháme pleť chemickým peelingem ošetřit. Většinou se jedná o cenu za obličej, za krk a dekolt si ještě připlatíme.

Pro koho je chemický peeling vhodný

Chemický peeling uvítají zejména pacienti trpící na akné. Účinně vyčistí pleť a v jisté míře dokáže zneviditelnit menší jizvičky. Efekt je po aplikaci viditelný - pleť se méně mastí, póry se zmenší a vyčistí, dojde k redukci pigmentací a znatelnému omlazení pokožky. Bohužel i zde platí, že nemůžeme čekat trvalé zhojení.

Existují kontraindikace?

Samozřejmě vždy záleží na lékařském doporučení. Zásadní pravidlo však existuje - pleť se po chemickém peelingu musí naprosto vyhnout slunečním paprskům. Zvýšená intenzita slunečního záření může znamenat výskyt komplikací. Proto se kúra chemického peelingu aplikuje mimo jarní a letní období.

Foto: Pixabay.com

Chemický peeling - záchrana pleti po akné? patří do témat
 • Marika 13.05.2017 16:33:37

  Kristy, to nevím, ale když se podíváš na stránky institutu Vypadat lépe, tak se tu tomu věnují a pracují zde odborníci, takže ti určitě poradí, co by pro tebe bylo vhodné. U mě to tak bylo, taky mám hodně problematickou pleť a nejprve jsem absolvovala konzultaci, abych se dozvěděla více.

 • Citlivá pleť Krista 08.04.2017 19:33:38

  A můžu to absolvovat i když jsem dříve trpěla na ekzém a mám hodně citlivou pleť ?

 • dobré zkušenosti errina 27.07.2015 12:29:37

  Ahoj, za mě chem. peeling doporučuju. Mě moc pomoh. Měla jsem jizvičky ještě po neštovicíc a problémy s barevnými fleky pleti. Byla jsem na 5 sezeních a oba porblémy už jsou minulostí, postarala se o mě paní Hedvika Baťková z Bodyfactory v Praze. Zlaté ruce!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • Zdenka 16.05.2017 10:05 Akné

  slyšela jsem, že to i hodně ovlivňuje stres a taky stravování, tak třeba já když sním čokoládu,…

 • Pájinka 13.05.2017 19:05 Akné

  Ahoj zkus prohledat stránku svet-zdravi.cz, já tam našla spoustu užitečných článků.

 • Hančaa 12.05.2017 20:05 Akné

  zkoušela jsi zajít k doktorce, popřípadě nějakou přírodní kosmetiku??

 • ChickGabčA 10.05.2017 16:05 Akné

  Ahoj, dosti trpím akné a po všech marnivých pokusech už nevím co dalšího bych měla vyskoušet :(

 • Sandra 28.03.2017 14:03 Akné

  Dekuji i tak, poptám se u nás v lekarnach.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku