TÉMA Akné

Akné

Akné netrápí pouze dospívající puberťáky, toto onemocnění znepříjemňuje život i starším ženám a mužům. Proč se na obličeji i na těle dělají "uhříky" a jak se jich zbavit?

Akné postihuje muže i ženy v oblasti obličeje, dekoltu a horní poloviny zad. Na kůži se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené a hnisavé pupínky nebo bolestivé hrboly červené až fialové barvy se sklonem vytvářet jizvy.

Příčina akné

Za vznik akné může hlavně hormonální nerovnováha, špatná životospráva a nesprávná péče o problematickou pleť.

Kožní struktury, které jsou při akné postiženy, se nazývají pilosebaceózní jednotky – chlupové nebo vlasové folikuly a mazové žlázy. Rohovějící buňky zrychlenou a intenzivní produkcí ucpávají vývody ústící v pleti.

Velkou roli v tvorbě akné hrají mužské pohlavní hormony androgeny. Na vzniku akné má podíl hladina volných androgenů, která se zvyšuje díky vlastní produkci i díky přeměně jiných hormonů. Androgeny mají také za následek zesílenou aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok.

Produkci kožního mazu dále ovlivňují hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy. Množství vytvářeného kožního mazu je individuální, důležitou roli tu hraje genetická predispozice.

Léčba akné

Léčba lehčí formy akné se zaměřuje na omezení mazotoku, uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz, na působení proti mikrobům a zánětlivé složce onemocnění. Základem péče je pravidelné a šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz.

V případě těžších forem se zevně aplikují léčiva s účinnou látkou ze skupiny retinolů nebo kyseliny azelainové. Doplňkovou léčbou jsou také ovocné AHA kyseliny, které jsou součástí některých kosmetických přípravků. Při pravidelné zevní léčbě se zlepšení dostaví po čtyřech až šesti týdnech.

Léčba cystické formy akné, po které zůstávají na pleti jizvy, je běh na dlouhou trať. Léčí se chemickým peelingem, hormony nebo antibiotiky. U žen, které neplánují otěhotnět, pomáhá i kombinovaná hormonální antikoncepce.

Rady proti akné

Obecně se doporučuje pestrá a zdravá strava bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce a dostatečný příjem tekutin, nejlépe čistá voda nebo bylinkové čaje.

Naopak škodí strava s přemírou cukrů, tuků, bílé mouky, stres, nedostatek odpočinku, napařování pleti, příliš mastné krémy, koření a pobyt v zakouřeném prostředí.

 

Trápí nebo trápilo vás akné? Máte nějaký svůj osvědčený recept na jeho léčbu či alespoň zmírnění potíží?

Akné patří do témat
 • Doporučuji - pomohlo to Amalie 30.11.2012 16:12:19

  Ahoj holky. Řadu letjsembojovala s akné. Nicminepomáhalo. Navštívilajsem řadu odborníků, mazalaa mazala jsem spoustumastiček. Stálo to hromadupeněz. Pak mi známádoporučila zázračnýkelímek odOriflame.Nevěřila jsemtomu, ale faktto funguje! Najdete ho natěchtostránkách. Je dobrése tam zaregistrovat, protožepak máteslevu.http://www.oriflameregistrace.cz/

 • Zbavila jsem se akné Amalie 30.11.2012 16:11:02

  Ahoj holky. Řadu let jsembojovala s akné. Nic minepomáhalo. Navštívila jsemřadu odborníků, patlalajsem spoustu mastiček. Stáloto hromadu peněz. Pak miznámá doporučila zázračný kelímek odOriflame. Nevěřila jsemtomu, ale fakt to funguje!Najdete ho na těchtostránkách. Je dobré se tamzaregistrovat, protože pakmáte slevu.http://www.oriflameregistrace.cz/

 • KattS 01.03.2012 19:52:26

  JJ, B-komplex je určitě dobrá věc, leč dlouhodobě. Četla jsem též o homeopatické léčbě, ale to je nutné prokonzultovat s odborníkem, protože homeopatie akné rozlišuje i podle typu a povahy člověka! Jinak dlouhodobá čisticí péče od jedné značky kosmetiky. Lepší mycí emulze nebo gel než abrazivní čisticí přípravky a odličovací mléka apod.

 • Akné - pomoc Eva 05.12.2011 17:48:06

  všem, kdo se s akné potýkají doporučuji mimo jiné : Bkomplex forte plus Generica,20 tablet šumivých, velice dobře působí jako podpůrná léčba, nenechte se zmýlit názvem, je to skvělá kombinace nejen na čistotu pleti, ale i vlasy, nehty a navíc imunitu !

  • Re: Akné - pomoc Lucie 07.12.2011 09:29:48

   Díky za radu :)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • Dana 18.09.2016 17:09 Akné

  No me nic nepomahalo, premyslim ze si zajdu nejam na nejakiu kliniku, co po Praze kdo ma dobre…

 • Gábi 24.08.2016 15:08 Akné

  Já jsem používla tu jejich řadu na akne primo. Mrkni se k nim na internet. Dobre je, ze to…

 • Nikola 23.08.2016 13:08 Akné

  Práve jsem si ríkala, zebyh vyzkousela celou tu raduna aknehttp://www.actimaris.cz/akne-a-vridky/…

 • Gábi 19.08.2016 12:08 Akné

  Ahoj NIkolo, ano mám. Actimaris mi s akné neuveritelne pomohlo. Určite ho vyzkousej.

 • Nikola 08.08.2016 10:08 Akné

  Vyzkousela jsem milion veci na akne, ale bojuju s tím uz dlouho.Četla jsem neco o Actimaris…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku