TÉMA Akné

Akné

Akné netrápí pouze dospívající puberťáky, toto onemocnění znepříjemňuje život i starším ženám a mužům. Proč se na obličeji i na těle dělají "uhříky" a jak se jich zbavit?

Akné postihuje muže i ženy v oblasti obličeje, dekoltu a horní poloviny zad. Na kůži se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené a hnisavé pupínky nebo bolestivé hrboly červené až fialové barvy se sklonem vytvářet jizvy.

Příčina akné

Za vznik akné může hlavně hormonální nerovnováha, špatná životospráva a nesprávná péče o problematickou pleť.

Kožní struktury, které jsou při akné postiženy, se nazývají pilosebaceózní jednotky – chlupové nebo vlasové folikuly a mazové žlázy. Rohovějící buňky zrychlenou a intenzivní produkcí ucpávají vývody ústící v pleti.

Velkou roli v tvorbě akné hrají mužské pohlavní hormony androgeny. Na vzniku akné má podíl hladina volných androgenů, která se zvyšuje díky vlastní produkci i díky přeměně jiných hormonů. Androgeny mají také za následek zesílenou aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok.

Produkci kožního mazu dále ovlivňují hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy. Množství vytvářeného kožního mazu je individuální, důležitou roli tu hraje genetická predispozice.

Léčba akné

Léčba lehčí formy akné se zaměřuje na omezení mazotoku, uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz, na působení proti mikrobům a zánětlivé složce onemocnění. Základem péče je pravidelné a šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz.

V případě těžších forem se zevně aplikují léčiva s účinnou látkou ze skupiny retinolů nebo kyseliny azelainové. Doplňkovou léčbou jsou také ovocné AHA kyseliny, které jsou součástí některých kosmetických přípravků. Při pravidelné zevní léčbě se zlepšení dostaví po čtyřech až šesti týdnech.

Léčba cystické formy akné, po které zůstávají na pleti jizvy, je běh na dlouhou trať. Léčí se chemickým peelingem, hormony nebo antibiotiky. U žen, které neplánují otěhotnět, pomáhá i kombinovaná hormonální antikoncepce.

Rady proti akné

Obecně se doporučuje pestrá a zdravá strava bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce a dostatečný příjem tekutin, nejlépe čistá voda nebo bylinkové čaje.

Naopak škodí strava s přemírou cukrů, tuků, bílé mouky, stres, nedostatek odpočinku, napařování pleti, příliš mastné krémy, koření a pobyt v zakouřeném prostředí.

 

Trápí nebo trápilo vás akné? Máte nějaký svůj osvědčený recept na jeho léčbu či alespoň zmírnění potíží?

Akné patří do témat
 • John Smithd616 12.03.2017 08:27:11

  I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.. geegedcckcdekecc

 • Doporučuji - pomohlo to Amalie 30.11.2012 16:12:19

  Ahoj holky. Řadu letjsembojovala s akné. Nicminepomáhalo. Navštívilajsem řadu odborníků, mazalaa mazala jsem spoustumastiček. Stálo to hromadupeněz. Pak mi známádoporučila zázračnýkelímek odOriflame.Nevěřila jsemtomu, ale faktto funguje! Najdete ho natěchtostránkách. Je dobrése tam zaregistrovat, protožepak máteslevu.http://www.oriflameregistrace.cz/

 • Zbavila jsem se akné Amalie 30.11.2012 16:11:02

  Ahoj holky. Řadu let jsembojovala s akné. Nic minepomáhalo. Navštívila jsemřadu odborníků, patlalajsem spoustu mastiček. Stáloto hromadu peněz. Pak miznámá doporučila zázračný kelímek odOriflame. Nevěřila jsemtomu, ale fakt to funguje!Najdete ho na těchtostránkách. Je dobré se tamzaregistrovat, protože pakmáte slevu.http://www.oriflameregistrace.cz/

 • KattS 01.03.2012 19:52:26

  JJ, B-komplex je určitě dobrá věc, leč dlouhodobě. Četla jsem též o homeopatické léčbě, ale to je nutné prokonzultovat s odborníkem, protože homeopatie akné rozlišuje i podle typu a povahy člověka! Jinak dlouhodobá čisticí péče od jedné značky kosmetiky. Lepší mycí emulze nebo gel než abrazivní čisticí přípravky a odličovací mléka apod.

 • Akné - pomoc Eva 05.12.2011 17:48:06

  všem, kdo se s akné potýkají doporučuji mimo jiné : Bkomplex forte plus Generica,20 tablet šumivých, velice dobře působí jako podpůrná léčba, nenechte se zmýlit názvem, je to skvělá kombinace nejen na čistotu pleti, ale i vlasy, nehty a navíc imunitu !

  • Re: Akné - pomoc Lucie 07.12.2011 09:29:48

   Díky za radu :)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • Zdenka 16.05.2017 10:05 Akné

  slyšela jsem, že to i hodně ovlivňuje stres a taky stravování, tak třeba já když sním čokoládu,…

 • Pájinka 13.05.2017 19:05 Akné

  Ahoj zkus prohledat stránku svet-zdravi.cz, já tam našla spoustu užitečných článků.

 • Hančaa 12.05.2017 20:05 Akné

  zkoušela jsi zajít k doktorce, popřípadě nějakou přírodní kosmetiku??

 • ChickGabčA 10.05.2017 16:05 Akné

  Ahoj, dosti trpím akné a po všech marnivých pokusech už nevím co dalšího bych měla vyskoušet :(

 • Sandra 28.03.2017 14:03 Akné

  Dekuji i tak, poptám se u nás v lekarnach.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku