TÉMA Akné

Akné vulgaris - nejběžnější onemocnění kůže

Thinkstockphotos.com
Akné vulgaris je jedno z nejběžnějších a opakovaných onemocnění kůže. Nejčastěji se vyskytuje v pubertě, ale není to podmínka. Zhruba 80 % populace na vlastní kůži pozná, co to akné je a jak se nepříjemně projevuje.

Akné vzniká kvůli uzavření vývodů mazových žláz, které se následně zanítí, poškodí a vzniká zánět, po kterém mohou zůstávat jizvičky. Pokud se do ranky dostanou bakterie, kvasinky nebo roztoči, stav se ještě víc zhoršuje. Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, ramenou, v horní části hrudi a na zádech.

Druhy akné

Je známo mnoho druhů akné, odborníci je rozlišují podle toho, jak, kde, u koho nebo za jakých podmínek akné vzniklo:

- akné předmenstruační (u dívek a žen, objevuje se v určité fázi menstruačního cyklu, poté zase vymizí, opakuje se však každý měsíc – lze řešit hormonálně pomocí kontraceptiv)

- výsev akné po nadměrném slunění

- akné vzniklé z mechanického dráždění kůže (působením tlaku, třením, vlhkostí)

- akné profesionální (vzniká po dlouhodobém kontaktu s určitou chemickou látkou, lze ho vysledovat i po užívání nevhodné kosmetiky)

- akné medikamentózní (vzniká po užívání určitých léků)

- akné se může vytvořit i po posilování a fyzické námaze

Jak se akné léčí

Velmi důležité je začít akné léčit včas a nenechat rozšířit výskyt uhříků na maximum, případně nenechat uhříky zanítit a poté vytvořit bolavé jizvičky. To je ovšem problém, protože lékaře pacient většinou s tímto problémem navštíví, až je situace s akné vyhrocená. V případě včasné návštěvy odborníka lze výskyt akné výrazně omezit už za 1 měsíc, v nejúpornějších případech pak statistiky hovoří o 6 měsících a zhruba 80 % pacientech, u kterých došlo k vyléčení nebo alespoň rapidního zlepšení. Ve všech případech je nutno dodržovat i po odstranění hlavních příznaků udržovací terapii, která může trvat několik měsíců, stejně jako několik let. Za udržování vyléčených projevů akné se považuje péče o kůži obden nebo později dvakrát do týdne, při sebemenším náznaku opětovné tvorby akné je nutno tuto péči opětovně zintenzívnit.

Do péče o akné patří:

- čištění pleti speciálními pleťovými vodami nebo přípravky doporučenými lékařem

- maximální omezení mechanické manipulace (vymačkávání, škrábání apod.)

- vhodný výběr kosmetických přípravků (na problematickou pleť)

Nebraňte se bylinkám

- na přípravu čaje proti akné jsou doporučovány tyto bylinky: tymián (Thymus vulgaris), kontryhel (Allchemila vulgaris), maceška rolní (Viola tricolor), zemědým lékařský (Fumaria off.), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), pampeliška (Taraxacum off.)

Vše stejným dílem smíchejte, dvě čajové lžičky směsi spařte ve čtvrt litru vařící vody, louhujte deset minut. Pijte dvakrát denně.

- k obkladům dobře slouží odvar z lísky (Corylus avellana)

Akné vulgaris - nejběžnější onemocnění kůže patří do témat
 • Marta 05.01.2015 14:06:40

  Pokud se akné chcete fakt zbavit, zeptejte se na Aknea ošetřující vodu.. pak už jen čistit čistit čistit…

 • Karla 17.11.2014 17:25:40

  Já se musím přidat k názorům, že Vám pomáhá kosmetika od Cannadermu. Osobně mám taky doma výrobky Aknea a jsem s nimi moc spokojená a fakt že je to přírodní kosmetika s obsahem konopím můj názor na ní jen zlepšuje.

 • konopná kosmettika Markéta 11.11.2014 08:59:26

  konopná kosmetika je na Akné opravdu výborná, já používám Aknea ošetřující sérum od Cannadermu a všem ho vřele doporučuji.

 • Kamila 16.10.2014 20:18:57

  Určitě souhlasím, konopná kosmetika je určitě skvělou volbou při problémech s Akné… Mám vyzkoušeno Aknea ošetřující krém a pravidelně používám i Aknea ošetřující voda a Aknea mycí pěnu.

 • Marta 09.10.2014 11:26:16

  Aknea je opravdu výborná obsahuje léčivé konopí, jsem s ní naprosto spokojená.

 • Sandra 28.09.2014 17:11:06

  Určitě můžu jen a jen doporučit Aknea ošetřující krém od Cannadermu, který je na akné nejlepší. Mám odzkoušeno a jsem maximálně spokojená.

 • http://www.lkkmotor.com Motorcycle parts 30.12.2013 04:30:48

  How to buy motorcycle fairings is cheapest?<br />
  <br />
  I believe that every motorcycle sports enthusiasts have a beloved motorycle bike, it is pretty cool shell publicize their personality, to attract the attention of countless people. The following share with how to replace my Honda fairings and under what circumstances save the most money, but also get the fastest delivery.<br />
  <br />
  We all know that racing season are generally concentrated in January to Apir, this time presumably every bike owners consider replacing the fairing, No matter yours&rsquo; suzuki fairings or Yamaha fairings. So that we are almost at the same time to order from factory, because motorcycle fairings made in advance, a sudden surge in factory orders, painting job speed accordingly become very slow. Meanwhile motorcycle fairing is large parcel,for example kawasaki fairing, Ducati fairing, etc, the volume is very large. Freight company is very annoying such goods, they only like heavy and small items. In the case of such a fixed route, they generally first select transporting heavy small items.<br />
  <br />
  Therefore, we should avoid the peak period, select the off-season replacement. For example Triumph fairing. So we do not worry, you can choose a little slower, cheaper shipping methods, very economical, but also can quickly receive the goods!<br />
  <br />
  You can by any other parts from us,please click the one you like:Frame Sliders , Windscreen Windshield,Brake Clutch Levers ,Lighting and Mirrors ,Headlight ,LED Turn Signals , ,Motorcycle Jacket ,Speedometer,Rear Set,Chain Guard, Rear Hugger Fender, Fender Eliminator,Stay Bracket , Riser Handlebar,Wheel Rim ,Motorcycle Helmet ,Motorcycle Armour, ,Motorcycle Gloves , Motorcycle Boots&Shoes, Motorcycle Caps
  Thank you for your time!<br />
  motorcycle fairings online shop<br/>

 • Akné Roman 16.12.2013 15:38:22

  Stačí jíst dva dny jen jablka a akné zcela zmizí.

 • akne ANDREA 15.12.2013 18:31:18

  Ahoj,mě se dělají bulky,vypadá to jako pupínek ale nemá to bílou tupku,já jsem si to rozdrápla,trošku se mi to zvětšilo,taková menší mapa ale co si budeme povídat i to vadí a co mi pomohlo-obklady z řepíku a framikoinová mast.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • Zdenka 16.05.2017 10:05 Akné

  slyšela jsem, že to i hodně ovlivňuje stres a taky stravování, tak třeba já když sním čokoládu,…

 • Pájinka 13.05.2017 19:05 Akné

  Ahoj zkus prohledat stránku svet-zdravi.cz, já tam našla spoustu užitečných článků.

 • Hančaa 12.05.2017 20:05 Akné

  zkoušela jsi zajít k doktorce, popřípadě nějakou přírodní kosmetiku??

 • ChickGabčA 10.05.2017 16:05 Akné

  Ahoj, dosti trpím akné a po všech marnivých pokusech už nevím co dalšího bych měla vyskoušet :(

 • Sandra 28.03.2017 14:03 Akné

  Dekuji i tak, poptám se u nás v lekarnach.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku