Akné

Akné vulgaris - nejběžnější onemocnění kůže

Jitka Suchánková
12.12.2013

Akné vulgaris je jedno z nejběžnějších a opakovaných onemocnění kůže. Nejčastěji se vyskytuje v pubertě, ale není to podmínka. Zhruba 80 % populace na vlastní kůži pozná, co to akné je a jak se nepříjemně projevuje.

Akné vzniká kvůli uzavření vývodů mazových žláz, které se následně zanítí, poškodí a vzniká zánět, po kterém mohou zůstávat jizvičky. Pokud se do ranky dostanou bakterie, kvasinky nebo roztoči, stav se ještě víc zhoršuje. Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, ramenou, v horní části hrudi a na zádech.

Druhy akné

Je známo mnoho druhů akné, odborníci je rozlišují podle toho, jak, kde, u koho nebo za jakých podmínek akné vzniklo:

- akné předmenstruační (u dívek a žen, objevuje se v určité fázi menstruačního cyklu, poté zase vymizí, opakuje se však každý měsíc – lze řešit hormonálně pomocí kontraceptiv)

- výsev akné po nadměrném slunění

- akné vzniklé z mechanického dráždění kůže (působením tlaku, třením, vlhkostí)

- akné profesionální (vzniká po dlouhodobém kontaktu s určitou chemickou látkou, lze ho vysledovat i po užívání nevhodné kosmetiky)

- akné medikamentózní (vzniká po užívání určitých léků)

- akné se může vytvořit i po posilování a fyzické námaze

Jak se akné léčí

Velmi důležité je začít akné léčit včas a nenechat rozšířit výskyt uhříků na maximum, případně nenechat uhříky zanítit a poté vytvořit bolavé jizvičky. To je ovšem problém, protože lékaře pacient většinou s tímto problémem navštíví, až je situace s akné vyhrocená. V případě včasné návštěvy odborníka lze výskyt akné výrazně omezit už za 1 měsíc, v nejúpornějších případech pak statistiky hovoří o 6 měsících a zhruba 80 % pacientech, u kterých došlo k vyléčení nebo alespoň rapidního zlepšení. Ve všech případech je nutno dodržovat i po odstranění hlavních příznaků udržovací terapii, která může trvat několik měsíců, stejně jako několik let. Za udržování vyléčených projevů akné se považuje péče o kůži obden nebo později dvakrát do týdne, při sebemenším náznaku opětovné tvorby akné je nutno tuto péči opětovně zintenzívnit.

Do péče o akné patří:

- čištění pleti speciálními pleťovými vodami nebo přípravky doporučenými lékařem

- maximální omezení mechanické manipulace (vymačkávání, škrábání apod.)

- vhodný výběr kosmetických přípravků (na problematickou pleť)

Nebraňte se bylinkám

- na přípravu čaje proti akné jsou doporučovány tyto bylinky: tymián (Thymus vulgaris), kontryhel (Allchemila vulgaris), maceška rolní (Viola tricolor), zemědým lékařský (Fumaria off.), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), pampeliška (Taraxacum off.)

Vše stejným dílem smíchejte, dvě čajové lžičky směsi spařte ve čtvrt litru vařící vody, louhujte deset minut. Pijte dvakrát denně.

- k obkladům dobře slouží odvar z lísky (Corylus avellana)

Autor: Jitka Suchánková

1.prosince je Světový den AIDS
Jak je to s přechodem u žen a u mužů

Další články