TÉMA Akné

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je!

Karbunkl carbunculos je velmi nepříjemné hnisavé onemocnění kůže. Vzniká splynutím minimálně dvou furunklů. Karbunkl je nebezpečnější, protože je větší, navíc může pronikat i do hlubších struktur kůže. Je to bolestivé zánětlivé onemocnění, projevuje se zarudnutím, otokem a někdy i teplotou.

Karbunkl vzniká splynutím furunklů, což je taktéž hnisavé onemocnění kůže, kdy zhnisá celý vlasový váček, ze kterého normálně vyrůstá vlas nebo chlup, a zhnisá i jeho okolí. Bakterie, které normálně žijí na povrchu kůže, se dostanou do tohoto vlasového váčku a množí se tam. Postupně dochází k umrtvení celého váčku, případně i okolí.

Jak se karbunkl projevuje

Zánětlivé místo se stále zvětšuje, je více zarudlé, tvrdé, teplé a velmi bolestivé. Je plné hnisu, který nejde lehce vymáčknout. Pokud sám nepraskne a hnis nevyteče, je potřeba karbunkl chirurgicky naříznout. Po vyprázdnění hnisu je třeba místo dobře dezinfikovat, udržovat v čistotě a krýt sterilní gázou. V některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař po otevření zánětlivého karbunklu většinou nasadí antibiotika. V těžších případech je nezbytná hospitalizace.

Kde se karbunkl vyskytuje

Karbunkl se nejčastěji vyskytuje na zádech, na šíji a na krku, ale není neobvyklý ani na jiných místech těla. Trpí na něj muži i ženy, ale z posledních statistik vyplývá, že ženy jsou více ohroženy. Vysloveně nebezpečný a život ohrožující je karbunkl, pokud se vyskytne na rtu. Tady je vždy nutno vyhledat co nejdříve lékaře! Může se stát, že se u jedince vyskytne karbunklů naráz více, pak mluvíme o onemocnění zvaném karbunkulóza.

Jak předcházet karbunklům

Obecně se jako prevence doporučuje správná hygiena a příjemné bavlněné prádlo a oděv. Ke vzniku karbunklu přispívá oslabení organismu ve všech formách, zejména u lidí s cukrovkou, nádorovým onemocněním, u pacientů léčených kortikoidy apod.

Ze statistiky vyplývají zajímavé skutečnosti

 • počet úmrtí pacientů s diagnózou karbunkl v roce 2011 byl 15 žen a 5 mužů
 • průměr nemocných podle pohlaví: 37 % muži, 63 % ženy

Foto: Pixabay.com

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je! patří do témat
 • Petroleum D5 Anička 22.11.2014 20:55:28

  Výborné zkušenosti máme já i celá naše rodina s lékařským petrolejem (prodává se jako Petroleum D5). Škoda, že se o něm v ČR obecně neví, je to výborná věc na mnoho kožních, kosmetických i zdravotních potíží, včetně těch nejvážnějších. V lékárnách běžně nebývá, ale dá se objednat přes internet.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • Sandra 28.03.2017 14:03 Akné

  Dekuji i tak, poptám se u nás v lekarnach.

 • Iveta 23.03.2017 12:03 Akné

  Zkuosela jsem se ptát pouze v jedná u nás ve meste, jinak nevím, takze to musís zkusit. A cena…

 • sandra 21.03.2017 16:03 Akné

  A mají ji v kazdé lékárne,nevís? at neobcházím vsechny lekarny. a cena?

 • Iveta 14.03.2017 09:03 Akné

  Vyzkousej Neophytiol z lékárny. Je to masticka za dobrou cenu a pomáhá na vsechny kozní problémy.…

 • Dana 18.09.2016 17:09 Akné

  No me nic nepomahalo, premyslim ze si zajdu nejam na nejakiu kliniku, co po Praze kdo ma dobre…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku