TÉMA Akné

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je!

Karbunkl carbunculos je velmi nepříjemné hnisavé onemocnění kůže. Vzniká splynutím minimálně dvou furunklů. Karbunkl je nebezpečnější, protože je větší, navíc může pronikat i do hlubších struktur kůže. Je to bolestivé zánětlivé onemocnění, projevuje se zarudnutím, otokem a někdy i teplotou.

Karbunkl vzniká splynutím furunklů, což je taktéž hnisavé onemocnění kůže, kdy zhnisá celý vlasový váček, ze kterého normálně vyrůstá vlas nebo chlup, a zhnisá i jeho okolí. Bakterie, které normálně žijí na povrchu kůže, se dostanou do tohoto vlasového váčku a množí se tam. Postupně dochází k umrtvení celého váčku, případně i okolí.

Jak se karbunkl projevuje

Zánětlivé místo se stále zvětšuje, je více zarudlé, tvrdé, teplé a velmi bolestivé. Je plné hnisu, který nejde lehce vymáčknout. Pokud sám nepraskne a hnis nevyteče, je potřeba karbunkl chirurgicky naříznout. Po vyprázdnění hnisu je třeba místo dobře dezinfikovat, udržovat v čistotě a krýt sterilní gázou. V některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař po otevření zánětlivého karbunklu většinou nasadí antibiotika. V těžších případech je nezbytná hospitalizace.

Kde se karbunkl vyskytuje

Karbunkl se nejčastěji vyskytuje na zádech, na šíji a na krku, ale není neobvyklý ani na jiných místech těla. Trpí na něj muži i ženy, ale z posledních statistik vyplývá, že ženy jsou více ohroženy. Vysloveně nebezpečný a život ohrožující je karbunkl, pokud se vyskytne na rtu. Tady je vždy nutno vyhledat co nejdříve lékaře! Může se stát, že se u jedince vyskytne karbunklů naráz více, pak mluvíme o onemocnění zvaném karbunkulóza.

Jak předcházet karbunklům

Obecně se jako prevence doporučuje správná hygiena a příjemné bavlněné prádlo a oděv. Ke vzniku karbunklu přispívá oslabení organismu ve všech formách, zejména u lidí s cukrovkou, nádorovým onemocněním, u pacientů léčených kortikoidy apod.

Ze statistiky vyplývají zajímavé skutečnosti

 • počet úmrtí pacientů s diagnózou karbunkl v roce 2011 byl 15 žen a 5 mužů
 • průměr nemocných podle pohlaví: 37 % muži, 63 % ženy

Foto: Pixabay.com

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je! patří do témat
 • Petroleum D5 Anička 22.11.2014 20:55:28

  Výborné zkušenosti máme já i celá naše rodina s lékařským petrolejem (prodává se jako Petroleum D5). Škoda, že se o něm v ČR obecně neví, je to výborná věc na mnoho kožních, kosmetických i zdravotních potíží, včetně těch nejvážnějších. V lékárnách běžně nebývá, ale dá se objednat přes internet.


Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • KarolínaR 28.10.2017 10:10 Akné

  Jo? Jses z Brna? :) Tak vidiš, určitě ta zaběhni a držím palce :P Není zač. pa

 • Klára 27.10.2017 11:10 Akné

  Je Lékarnu Lancier máme tady v Brně v Bystrci na Lýskové2 také. Tak já se tam zajdu na to zeptat.…

 • KarolínaR 19.10.2017 09:10 Akné

  Ano vážně, zkus to ;-) a ten krém objednávám zeshopu lékárnyhttps://www.lekarnalancier.cz/produk…

 • Klára 12.10.2017 10:10 Akné

  Karolíno, jo? Vyzkoušela jsi to? S tím mlékem a pečivem jsem to už někde taky četla. Tak to asi…

 • KarolínaR 11.10.2017 13:10 Akné

  Mě dost pomohlo když jsem začala jíst celozrnné pečivo místo bílého, taky jsem trošku ubrala na…

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku