TÉMA Akné

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je!

Karbunkl carbunculos je velmi nepříjemné hnisavé onemocnění kůže. Vzniká splynutím minimálně dvou furunklů. Karbunkl je nebezpečnější, protože je větší, navíc může pronikat i do hlubších struktur kůže. Je to bolestivé zánětlivé onemocnění, projevuje se zarudnutím, otokem a někdy i teplotou.

Karbunkl vzniká splynutím furunklů, což je taktéž hnisavé onemocnění kůže, kdy zhnisá celý vlasový váček, ze kterého normálně vyrůstá vlas nebo chlup, a zhnisá i jeho okolí. Bakterie, které normálně žijí na povrchu kůže, se dostanou do tohoto vlasového váčku a množí se tam. Postupně dochází k umrtvení celého váčku, případně i okolí.

Jak se karbunkl projevuje

Zánětlivé místo se stále zvětšuje, je více zarudlé, tvrdé, teplé a velmi bolestivé. Je plné hnisu, který nejde lehce vymáčknout. Pokud sám nepraskne a hnis nevyteče, je potřeba karbunkl chirurgicky naříznout. Po vyprázdnění hnisu je třeba místo dobře dezinfikovat, udržovat v čistotě a krýt sterilní gázou. V některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař po otevření zánětlivého karbunklu většinou nasadí antibiotika. V těžších případech je nezbytná hospitalizace.

Kde se karbunkl vyskytuje

Karbunkl se nejčastěji vyskytuje na zádech, na šíji a na krku, ale není neobvyklý ani na jiných místech těla. Trpí na něj muži i ženy, ale z posledních statistik vyplývá, že ženy jsou více ohroženy. Vysloveně nebezpečný a život ohrožující je karbunkl, pokud se vyskytne na rtu. Tady je vždy nutno vyhledat co nejdříve lékaře! Může se stát, že se u jedince vyskytne karbunklů naráz více, pak mluvíme o onemocnění zvaném karbunkulóza.

Jak předcházet karbunklům

Obecně se jako prevence doporučuje správná hygiena a příjemné bavlněné prádlo a oděv. Ke vzniku karbunklu přispívá oslabení organismu ve všech formách, zejména u lidí s cukrovkou, nádorovým onemocněním, u pacientů léčených kortikoidy apod.

Ze statistiky vyplývají zajímavé skutečnosti

 • počet úmrtí pacientů s diagnózou karbunkl v roce 2011 byl 15 žen a 5 mužů
 • průměr nemocných podle pohlaví: 37 % muži, 63 % ženy

Foto: Pixabay.com

Akné, nebo vřed? Karbunkl to je! patří do témat
 • Petroleum D5 Anička 22.11.2014 20:55:28

  Výborné zkušenosti máme já i celá naše rodina s lékařským petrolejem (prodává se jako Petroleum D5). Škoda, že se o něm v ČR obecně neví, je to výborná věc na mnoho kožních, kosmetických i zdravotních potíží, včetně těch nejvážnějších. V lékárnách běžně nebývá, ale dá se objednat přes internet.


Akné patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Akné

 • KarolínaR 28.10.2017 10:10 Akné

  Jo? Jses z Brna? :) Tak vidiš, určitě ta zaběhni a držím palce :P Není zač. pa

 • Klára 27.10.2017 11:10 Akné

  Je Lékarnu Lancier máme tady v Brně v Bystrci na Lýskové2 také. Tak já se tam zajdu na to zeptat.…

 • KarolínaR 19.10.2017 09:10 Akné

  Ano vážně, zkus to ;-) a ten krém objednávám zeshopu lékárnyhttps://www.lekarnalancier.cz/produk…

 • Klára 12.10.2017 10:10 Akné

  Karolíno, jo? Vyzkoušela jsi to? S tím mlékem a pečivem jsem to už někde taky četla. Tak to asi…

 • KarolínaR 11.10.2017 13:10 Akné

  Mě dost pomohlo když jsem začala jíst celozrnné pečivo místo bílého, taky jsem trošku ubrala na…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku