Akné

Akné a jak s ním bojovat

Magdalena Šalamounová
25.05.2012

Každého někdy trápí nějaký ten pupínek. Někoho více, jiného méně. Někdy se stává, že i když se snažíte pomocí různých kosmetických přípravků tyto problémy potlačit, výsledek se nedostavuje. Zkuste proto alternativní metody, který mohou být leckdy efektivnější a také výrazně levnější než různé kosmetické či lékárenské přípravky.

Příčina vzniku akné

Akné se tvoří hlavně při nadbytečném kožním mazu a také při nadměrném rohovatění kožních buněk. Ucpaná mazová žlázka tak nemůže kožní maz nechat odtéct a následkem toho se vytvoří zánětlivá reakce – akné.

Akné se více objevuje také při hormonálních změnách, ženy proto mívají problematičtější pleť před menstruací nebo v době těhotenství.

Akné však může být také dědičné. Jsou případy, kdy se vyskytuje po celém těle.

Jak akné neodstraňovat

Snažte se pupínky nemačkat, i když vám to prostě nedá, nebo alespoň počkejte, až bude pupínek opravdu v poslední fázi a vždy si předtím umyjte ruce, jinak by se mohl pupínek zanítit.

Dále pupínky nemačkejte, pokud to nejde hned a jednoduše, teče-li z nich čirá tekutina, případně krev. Pupínky mačkejte spíše po koupeli, kdy je pleť uvolněná.

Poté, co vymáčknete pupínek, ošetřete ho například Tea Tree olejem, popřípadě Alpou a umyjte si ruce. Nikdy nepoužívejte nehty, ale pouze prsty. Také ručník na obličej si měňte co nejčastěji (nejlépe každý den), bakterie se jím mohou snadno přenášet.

REKLAMA

Alternativní metody proti akné

  • Vyzkoušejte zubní pastu. Naneste ji na postižená místa a nechte působit přes noc. V zubní pastě jsou obsaženy látky, které pomáhají léčit. Nepoužívejte ji však na otevřené ranky, pokožka by se mohla popálit. Také pěna nebo voda po holení pomáhá pupínky vysoušet.
  • Na akné působí také rozmačkaný česnek, který necháte přes noc působit.
  • Namíchejte speciální pastu z kvasnic a oleje z čajovníku a přes noc nechte působit
  • Přiložte na pupínek vatu s teplou slanou vodou a nechte působit zhruba 3 minuty. Poté na pupínek naneste med a asi po deseti minutách smyjte
  • Příliš se neopalujte, abyste neměli moc vysušenou pokožku
  • Zkuste smíchat rozemletý aspirin s citrónovou šťávou a nechte přes noc působit
  • Dostatečně pijte, a to alespoň osm sklenic vody denně
  • Jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Nejdůležitějšími prvky jsou zinek, vitamín A a E, selen a pivovarské kvasnice.

 

Máte nějakou vlastní osvědčenou metodu, jak se zbavit akné?

Autor: Magdalena Šalamounová

Komunikační technologie proti lidskosti
Infarkt u mladých lidí

Další články